Liturgiczna Służba Ołtarza
Żywiec - Zabłocie
Tworzą ją ministranci, lektorzy i animatorzy. Ich zadaniem jest pomoc w sprawowaniu liturgii podczas Mszy świętej, udzielania sakramentów świętych, pogrzebów, nabożeństw, procesji, „kolędy”.

Co roku odbywa się przygotowanie kandydatów do służby Bożej, najczęściej z klas III szkoły podstawowej. Kandydaci na lektorów z klas I gimnazjum uczęszczają na dekanalny kurs lektorski, a wybrani starsi lektorzy stają się animatorami po ukończeniu diecezjalnej formacji. Strojem ministrantów jest komża, kapturek i sutanka, a lektorów – alba lektorska; animatorzy mają dodatkowo krzyż animatorski.

Wszyscy podzieleni są na grupy, w których organizowane są spotkania formacyjne. W ciągu roku odbywają się również spotkania przy ognisku, zawody sportowe, górskie wycieczki, wakacyjne wyjazdy, dzięki którym wszyscy ubogacają swoją młodość i tworzą jedną wielką rodzinę. Satysfakcją dla lektorów jest kilkakrotne zdobycie pucharu Księdza Biskupa Ordynariusza w diecezjalnych rozgrywkach piłki nożnej.

Opiekunem Liturgicznej Służby Ołtarza jest ks. Jakub Michalik. Terminy spotkań: ministranci – piątek godz. 16.30, lektorzy – sobota godz. 18.45.