Hospicjum Św. Faustyny
Żywiec - Zabłocie
Hospicjum Żywieckie Św. S. Faustyny Kowalskiej powstało z inicjatywy ks. Zdzisława Grochala i przy poparciu ks. Proboszcza jako owoc peregrynacji Jasnogórskiego Obrazu oraz Diecezjalnego Kongresu Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich. Działa od 27 września 1998 r. i obejmuje opieką domową chorych w terminalnym okresie choroby nowotworowej z terenu Żywca. Hospicjum współpracując z rodziną chorego, lekarzami rejonowymi oraz specjalistami, zapewnia opiekę medyczną, której celem jest poprawa jakości życia chorego, a także udziela wsparcia duchowego i psychicznego tak choremu, jak i jego rodzinie.

Opieka jest bezpłatna i opiera się na pracy wolontariuszy: trzech lekarzy, pięciu pielęgniarek oraz 25 wolontariuszy niemedycznych. Pierwszym kapelanem przez jedenaście lat był ks. Zdzisław Grochal, a obecnym kapelanem od 2010 r. jest ks. Klaudiusz Dziki. Koordynatorem Grupy Hospicyjnej jest p. Stanisława Lach - Gawron. W miarę możliwości wolontariusze korzystają z różnego rodzaju kursów i szkoleń w zakresie opieki paliatywnej i uczestniczą w rekolekcjach w trosce o formację duchową. Mają też comiesięczne spotkania formacyjne w III czwartek, połączone ze Mszą świętą o godz. 18.00 w ich intencji. Opieką objęte są także rodziny osierocone przez zmarłych podopiecznych Hospicjum. Organizowane są wspólne spotkania z nimi w styczniu połączone z dzieleniem się opłatkiem.

Hospicjum przyjmuje zgłoszenia telefoniczne: 605 623 204. Ponadto w środy po Mszy wieczornej można załatwić wypożyczenie sprzętu medycznego w siedzibie Hospicjum przy plebanii w Żywcu, ul. Browarna 3. Dodatkowo można kontaktować się z Hospicjum za pośrednictwem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.