Asysta Żywiecka
Żywiec - Zabłocie
Należą do niej panie i panowie oraz młodzież w strojach żywieckich. Strój żeński jest niezwykle reprezentacyjny i bogaty. Kobieta ubiera na siebie wielką rozmaitość spódnic, ostatnią zwykle jedwabną lub brokatową w kolorze zielonym, czerwonym lub niebieskim oraz białą bluzkę, koronkową kryzę i kamizelkę. Na głowie mężatki noszą czepek wyszywany perłami, cekinami i innymi ozdobami. Strój męski obejmuje czarny lub brązowy płaszcz wełniany, rogatywkę, koszulę, czarne spodnie, buty skórzane w kolorze czarnym do połowy łydki. Częścią stroju jest pas jedwabny w kolorze żółtym, zielonym, czerwonym lub niebieskim.

Wiele pracy i zachodu wymaga utrzymanie takiego tradycyjnego stroju, zwłaszcza kobiecego. Trwanie na modlitwie przez kilka godzin w takim stroju nie jest łatwe, ale daje radość i dumę oddawania czci Panu Bogu w ten sposób.

Do tradycji należy udział Asysty Żywieckiej w ważnych uroczystościach w żywieckich parafiach (odpust, procesja Bożego Ciała), podczas diecezjalnych pielgrzymek do Cieszyna i Oświęcimia i innych uroczystości, podczas procesji w Krakowie na Skałce, w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz przy wejściu pielgrzymki żywieckiej na Jasną Górę.