Z Głosu Floriańskiego
Żywiec - Zabłocie
Ostatnie dwa stulecia w historii Polski naznaczone były usilnymi staraniami Polaków o odzyskanie wolności naszej Ojczyzny oraz utrzymanie uzyskanej niepodległości. Do tych działań pobudzał naszych rodaków patriotyzm przeniknięty wiarą katolicką. Przywiązanie do wartości, jakie daje wiara, było siłą i otuchą w walkach toczonych o niepodległość. „Bóg, honor i Ojczyzna” to nie tylko hasła, lecz zasady, jakimi kierowały się elity polityczne państwa polskiego, a większość społeczeństwa te zasady ceniła. W tych trzech słowach zawarta była siła pomyślnego rozwoju Polski tamtych czasów, z tymi słowami na ustach szli do walki żołnierze w czasie I i II wojny światowej. Przez 123 lata ziemie polskie rozdarte były przez trzech zaborców. Po odzyskaniu niepodległości trzeba było zaniedbane tereny połączyć w jeden organizm państwowy. Należało wszystko zbudować od nowa. Struktury państwa niepodległego, infrastrukturę techniczną i gospodarczą. Zdołano tego dokonać dzięki społeczeństwu, dla którego sensem życia była niepodległa Ojczyzna, były tak ważne te trzy słowa.
    
    Słowa „Bóg, honor i Ojczyzna” dziś znamy z pochodów z okazji patriotycznych świąt i  uroczystości. Niosą je i wykrzykują młodzi patrioci. Niestety, ogólna znajomość wiedzy historycznej dotyczącej przeszłości jest słaba. Tę wiedzę trzeba młodym przekazywać. Robią to w ciekawy sposób młodzi pasjonaci historii, tworząc tak zwane grupy rekonstrukcyjne, które kultywują lokalne tradycje patriotyczne. Są one niezbędne w budowaniu patriotyzmu młodego pokolenia. Rząd zapowiedział wsparcie działalności grup historycznych. Ma powstać Fundusz Patriotyczny, który będzie służył budowaniu postaw patriotycznych, który będzie wspierał pasjonatów historii i stowarzyszenia kultywujące pamięć historyczną.
    
    Patriotyzm budujemy poprzez organizowanie różnych uroczystości rocznicowych, upamiętnianie lokalnych bohaterów zwłaszcza tych zapomnianych lub dotychczas nieznanych, stawianie pomników wdzięczności czy tablic upamiętniających wydarzenia historyczne lub bohaterów.
    
    Niemałą zasługę w krzewieniu wiedzy historycznej oraz kształtowaniu postaw patriotycznych ma Telewizja Polska. W jej programach w ostatnich latach znalazło się dużo filmów i seriali dotyczących wydarzeń historycznych. Tematyka ich dotyczy odzyskania niepodległości, tworzenia struktur państwa polskiego, Bitwy Warszawskiej, Powstania Warszawskiego, walki o niepodległość w czasie wojny i w okresie powojennym.
    
    Od kilkunastu lat w Gdyni odbywa się festiwal filmów dokumentalnych. W tym roku był to XII Festiwal : „Niepokorni Niezłomni Wyklęci”. To właśnie młodym łatwo jest odnaleźć pokrewieństwo duchowe z Żołnierzami Wyklętymi. Młodzież ceni cechy, cnoty, którymi charakteryzowali się żołnierze podziemia antykomunistycznego. Wierność, lojalność, zdolność do poświęceń, miłość, solidarność, pragnienie sprawiedliwości -  to jest coś, co każdy młody człowiek ma w sobie.
    
    Wciąż trzeba walczyć o pamięć o Wyklętych, odkłamywać historię, przywracać pamięć historyczną. Znaczna część Polaków nie zdaje sobie sprawy, że żeby zrozumieć otaczający nas świat, muszą znać historię, ponieważ każdy element naszego dnia jest zakorzeniony w przeszłości. Kształt naszego świata wynika z tego, co się stało rok temu, 10 czy 100 lat temu. Potrzebne jest więc wsparcie młodych historyków, którzy nie mogą prowadzić swoich badań z racji braku środków.
Potrzeba domów rodzinnych, gdzie będą się kształtowały postawy patriotyczne.
    
    Każdy naród ma swoją własną historię, własny język, własną kulturę, tradycję i własną tożsamość religijną. Polacy, podobnie jak inne kraje, mają trudną ale też chlubną historię i bardzo bogatą kulturę i tradycję. Należy młode pokolenie uczyć szacunku do własnej historii, kultury, języka, nie uprawiać „pedagogiki wstydu”.
    
    Każdy naród, a więc i naród polski wnosi do Europy swoją niepowtarzalność i winniśmy o tym pamiętać, bo to jest wielka wartość w globalnej kulturze.

Zofia Bury