Z Głosu Floriańskiego
Żywiec - Zabłocie
„Patriotyzm – postawa społeczno – polityczna, oparta na zasadach miłości i przywiązania do ojczyzny, jedności i solidarności z własnym narodem, poczuciu więzi społecznej z innymi członkami narodu; forma ideologii narodowej postulująca podporządkowanie i poświęcenie dążeń osobistych sprawom narodu i ojczyzny.”
    
    Tak definiuje pojęcie patriotyzmu Encyklopedia Popularna PWN z 1982 r. Dziś postawa dużej części Polaków daleka jest od tej, wyznaczonej w tej definicji. Uprawia się tzw. „politykę wstydu” wobec własnej Ojczyzny, skarżenie na rząd w unijnych instytucjach, domaganie się kar dla kraju. A jaka powinna być postawa nas wszystkich dzisiaj względem Ojczyzny?
    
    Jarosław Grabowski w artykule „Patriotyzm nasz codzienny” pisze, że współcześnie patriotyzm zobowiązuje nas do postaw praktykowanych czynem. Ten patriotyzm codzienności to solidarność, bezpieczeństwo Polaków i sprawiedliwość społeczna. Patriotyzm dziś to obrona wartości, na których stoi nasza Ojczyzna, to znajomość historii i stanowcza interwencja, gdy ktoś ją zakłamuje.  Patriotyzm to także znajomość regionu, z którego pochodzimy, w którym mieszkamy i aktywne włączenie się w życie swojej miejscowości.
    
    Współczesny patriotyzm ma też akcent ekonomiczny – to dbałość o dobrą kondycję gospodarczą Ojczyzny, uczciwość w płaceniu podatków, legalne zatrudnianie pracowników, popieranie rodzimego przemysłu. To również udział w wyborach i świadomość, że wszyscy jesteśmy za nasz kraj odpowiedzialni.
    
    Patriotyzm rodzi się w rodzinie. Sprzyjają temu rozmowy o historii kraju, o bohaterach narodowych, tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie, udział w uroczystościach i pochodach rocznicowych. To dbałość o kulturę języka. To świadomość dziedzictwa narodowego, to szacunek dla narodowej przeszłości i historii narodu.
    
    O pomyślność Ojczyzny trzeba się modlić, ale też trzeba umieć rozpoznawać zagrożenia, jakie mogą zahamować Jej rozwój, jakie grożą rozwojowi wartości moralnych dzieciom i młodzieży, aby ustrzec ich przed demoralizacją.
  
     Winniśmy szanować nasze symbole narodowe oraz najważniejsze daty naszej historii. Wywieszaniem flagi w święta narodowe pokazujemy wymiar naszego bycia wspólnotą. To takie wzajemne umacnianie się, widzialny znak naszego patriotyzmu.
    
    Dziś stoją przed nami wielkie wyzwania cywilizacyjne. Musimy wybrać, jaka będzie nasza przyszłość, jaka rodzina, na jakich wartościach będzie opierać się wychowanie młodego pokolenia.
    
    Zachowania patriotyczne w codziennym życiu to uczciwość, prawość w postawie wobec życia. Jeśli zatracimy te wszystkie normy, cechy, które nas budują, dają tożsamość, jeśli będziemy myśleć tylko o tym, co nam się należy, to można powiedzieć, że jest źle z naszym patriotyzmem. Bo patriotyzm to cały zespół wartości, który jest dla nas bardzo ważny i chcemy się nimi podzielić z innymi.
    
    Dla patrioty istnieje pewna świadomość bycia w danej przestrzeni, przynależenia do pewnej kultury, tradycji, cywilizacji. Patriota w chwilach trudnych potrafi dać świadectwo swojego przywiązania do Ojczyzny i płynących z niej wartości.

Zofia Bury