Z Głosu Floriańskiego
Żywiec - Zabłocie
- Bardzo ważna jest modlitwa, zwłaszcza w najbliższym czasie od momentu przejścia do wieczności – usłyszała Alicja Lenczewska od samego Pana Jezusa.
    
    Nicky Elta w książce „Uwolnijcie nas stąd!” pisze, że mistyczka Maria Simma powiedziała, że najwięcej dusz doznaje wybawienia w Święta Bożego Narodzenia, ale zależy to również od ilości otrzymanych przez duszę modlitw lub uczynków w swojej intencji. Święta Bożego Narodzenia są szczególne, ponieważ jest to dzień najbardziej obfitujący w łaski. Po Bożym Narodzeniu wymienia Wielki Piątek, a okres Wielkiego Postu w doświadczeniach mistyczki obfitował w liczne prośby o pomoc w uwolnieniu z mąk czyśćcowych.
    
    Najbardziej uprzywilejowanym świętem maryjnym dla zmarłych cierpiących w czyśćcu jest Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Po Wniebowzięciu Maryja obrazuje stan, jaki będzie miał każdy chrześcijanin po sądzie ostatecznym, choć i wówczas będzie Ona przewyższała najdoskonalsze postacie świętych zmartwychwstałych. Matka Boża sama przynosi zmarłym ulgę w cierpieniu, jak i przez Jej wstawiennictwo żyjący mogą wyprosić wiele łask dla zmarłych. Nie ma więc doskonalszej Orędowniczki i Wspomożycielki dusz czyśćcowych niż Matka Boża.
    
    Bł. Honorat Koźmiński pisał: „Szczęśliwy jest każdy, kto się poświęcił Maryi. Ona bowiem wspiera sługi swoje nie tylko za życia, ale nawet w czyśćcu. (…) Ale nie poprzestaje na pocieszaniu i wspomaganiu tych dusz czyśćcowych, lecz nawet wyprowadza je stamtąd swoim pośrednictwem”.
    
    W „Rękopisie z czyśćca” również czytamy, że Maryja nawiedza czyściec w dni swoich świąt i zmarli wówczas nie cierpią, a gdy Matka Boża stamtąd odchodzi, zabiera ze sobą wiele dusz do nieba.
    
    2 listopada – Dzień Zaduszny poświęcony jest szczególnym modlitwom za wszystkich wiernych zmarłych. W tym dniu winniśmy z osobistym zaangażowaniem zrozumieć ogromną potrzebę pochylenia się z miłosierdziem nad cierpieniami zmarłych poddanych oczyszczeniu. W tym dniu również według s. Marii Gabrieli wiele dusz opuszcza miejsce pokuty. W tym jednym dniu w roku wszystkie bez wyjątku cierpiące dusze mają udział w uroczystych modlitwach Kościoła. Ulga, jakiej doznaje każda dusza, jest proporcjonalna do jej zasług. Wiedząc, jak wielką łaską dla zmarłych jest Dzień Zaduszny oraz oktawa Wszystkich Świętych, można wówczas przez udział we Mszy św. oraz przez przyjęcie Komunii św. w intencji dusz czyśćcowych przynieść im ogromną ulgę. Można również ofiarować posty oraz odpusty związane z nawiedzeniem cmentarza. Wszystkie święta i uroczystości Pańskie przeżyte z czcią i z pragnieniem pogłębienia relacji z Bogiem, mogą skutecznie przyczyniać się do świadczenia miłosierdzia duszom czyśćcowym. Im więcej miłości do Chrystusa i Jego świętych w modlitwach i dobrych uczynkach, tym większy i cenniejszy będzie dar dla zmarłych. Potwierdzają to doświadczenia św. Gertrudy Wielkiej, która ze szczególną gorliwością oddawała się modlitwom i oddawała wszystkie swoje cierpienia serca i ciała za dusze czyśćcowe o ich uwolnienie. Jezus, który się jej ukazał, przyprowadził do niej tłum dusz uwolnionych od kary dzięki jej modlitwom i ofiarom.
    
    Wykorzystajmy i my okazję do złożenia aktu miłosierdzia duszom zmarłych przez swe modlitwy i ofiary.

(Źródło: „Siła modlitwy Kościoła za dusze” s. Anny Czajkowskiej WDC).

Zofia Bury