Z Głosu Floriańskiego
Żywiec - Zabłocie
Wakacje  -  upragniony czas dla dzieci i młodzieży jest okazją do aktywnego lub biernego odpoczynku po trudach szkolnych i studenckich, oderwania się od codziennych obowiązków. Jest też okazją do zorganizowania tego wolnego czasu, aby nie był czasem nudy i zniechęcenia. Nuda bywa często bardzo złym doradcą i może prowadzić do niemądrych zachowań.
  
     Jest wiele sposobów do zorganizowania sobie tego wolnego czasu. Młodsi zwykle wyjeżdżają na wakacje razem z rodzicami, zwiedzają świat, poznają inne obyczaje i warunki życia i czerpią z bogactw natury. Rodzice starają się też zorganizować im pozostały czas wakacji lub też pozostawiają ich sam na sam z ich smart fonami i telewizją, a często z nudą, która pcha ich w mało wartościowe spędzanie czasu, a nawet niebezpieczne dla nich.
    
    Część starszej młodzieży idzie do pracy, aby zarobić sobie na wymarzony wyjazd w gronie znajomych lub na studia. Zarobiony przez siebie pieniądz uczy ich mądrego wydawania i oszczędności; poznają wartość pieniądza przez pryzmat włożonego wysiłku do ich zdobycia.
    
    Niemałe grupy młodzieży wyjeżdżają na obozy sportowe, a należący do skautów wybierają obozy harcerskie. Możemy postawić pytanie, jaką rolę spełniają takie obozy?
    
    Obozy sportowe uczą dyscypliny i wysiłku w realizacji swoich marzeń, rozwijają tężyznę fizyczną, uczą pracy zespołowej, a jednocześnie zdrowej rywalizacji sportowej.
    
    Dłużej zatrzymam się przy obozach harcerskich.
    
    Skauci Europy to jeden z trzech głównych ruchów harcerskich działających w Polsce. Dzielą się na trzy gałęzie: wilczki (8 – 12 lat), harcerki i harcerze (12 – 17 lat), przewodniczki i wędrownicy (powyżej 17 lat).
    
    Harcerstwo to niesamowita przygoda. Działa w duchu wspólnoty, koleżeństwa i służby. Dziś, kiedy mentalność młodych ludzi tak często się zmienia, to ogromna wartość, fundament, na którym można oprzeć swoje życie.
    
    Obóz harcerski to ogromne wyzwanie dla młodego człowieka. Organizowany zwykle z dala od wielkiej cywilizacji, w trudnych warunkach, bez wygód, to okazja do kształtowania charakteru, przeżycia wspólnoty, do pogłębienia wiedzy historycznej, do pogłębienia wiary. Każdy skaut może wybrać technikę, w której chce się doskonalić. Sprzyja temu fakt, że podczas obozów skauci zwykle sami troszczą się o wszystkie swoje potrzeby. Jest to najlepsza droga przygotowania młodych do dorosłości i odpowiedzialności. Jest to też miejsce formacji duchowej. Celem formacji jest wychowanie młodego człowieka na energicznego i zaangażowanego patriotę, człowieka oddanego w służbie drugiego  człowieka. Skauting formuje charakter, uczy zmysłu praktycznego, aby łatwiej było poradzić sobie w życiu, przygotowuje do służby. Prowadzi też młodych ludzi do Boga, buduje poczucie jedności.
    
    Tę jedność buduje między innym poprzez wspólną pracę i zabawę. W ramach gier i zabaw trwa rywalizacja, która sprawdza poziom opanowania technik harcerskich. Gry zawierają elementy wychowawcze i sprawnościowe, uczą np. niesienia sobie wzajemnej pomocy. Uczą też historii i właściwego obcowania z przyrodą. Prawo harcerskie mówi, że harcerz jest przyjacielem wszystkich i bratem dla każdego innego harcerza. To przesłanka do zdrowej rywalizacji.
    
    Warto, aby dzieci i młodzież angażowała się w działalność harcerską. Taka młodzież na pewno nie trafi do grup  młodych, dla których podczas wakacyjnych wyjazdów priorytetem jest totalny luz obyczajowy, dla których nie ma dobrej zabawy bez alkoholu czy innych używek, dla których skosztowanie dopalaczy staje się konieczną modą.
    
    A statystyki są wciąż nieubłagane. Zwiększa się spożycie alkoholu przez młodych ludzi, obniża się wiek sięgania po alkohol a także narkotyki, ciekawość pcha coraz młodszych do skosztowania dopalaczy, a ich skutki są często dramatyczne.
    
    Kierujmy swoje dzieci do takich wspólnot, które nauczą ich życia w odpowiedzialności za siebie i innych i w służbie drugiemu człowiekowi.

Zofia Bury